000000258902 - Nasz numer rejestracyjny w województwie mazowieckim

Czy Esperal leczy alkoholizm?

Esperal, wszywka alkoholowa, zaszycie się – terminy, które od lat wzbudzają mnóstwo emocji. Dla jednych implementacja leku, który ma za zadanie wywoływać wstręt do alkoholu jest sposobem terapii, która nie ma nic wspólnego z kompleksowym podejściem do leczenia alkoholizmu, a dla innych okazuje się zbawieniem i metodą na skuteczne utrzymanie abstynencji. Wokół zabiegu implementacji Esperalu narosło wiele mitów. Pacjenci, jak i ich rodzina coraz częściej czują się zdezorientowani i nie wiedzą czym tak naprawdę jest wszywka alkoholowa i na czym polega jej fenomen?

Esperal czy Disulfiram?

Esperal to nazwa leku, która wywodzi się z francuskiego esperer –  czyli mieć nadzieję. Francja to pierwszy kraj, który podjął się leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem środków farmakologicznych o awersyjnym działaniu i w 1955 roku wprowadziła na rynek Esperal, którego produkcja w Polsce zakończyła się w 2009 roku. Od tamtego czasu wprowadzono zamiennik o tym samym działaniu – Disulfiram WZF. Zarówno Esperal, jak i Disulfiram WZF posiadają tą samą substancję czynną, którą jest disulfiramum. 

Mimo to nazwa Esperal zakorzeniła się w umysłach ludzi i nadal funkcjonuje jako określenie na zabieg implementacji disulfiramu. W środowisku osób uzależnionych od alkoholu określenie zaszyć się nie oznacza schronienia się gdzieś tylko dać sobie wszyć Esperal

W jaki sposób działa Esperal?

Kiedy spożywamy alkohol nasz organizm metabolizuje go do aldehydu octowego, który jest toksyczną substancją odpowiedzialną za występowanie kaca i nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu. W normalnych warunkach organizm kontynuuje metabolizm alkoholu i wytwarza enzym dehydrogenazę aldehydową, która przetwarza szkodliwy aldehyd octowy w postać mniej toksycznego kwasu octowego.

Esperal zaburza proces metabolizmu alkoholu poprzez zakłócenie przemiany aldehydu octowego w kwas octowy. Wskutek tego pacjenci, którzy spożywają alkohol po uprzednim wykonaniu wszywki alkoholowej doprowadzają swój organizm do zatrucia aldehydem octowym i wystąpienia tzw. reakcji disulfiramowej. 

Reakcja disulfiramowa wiąże się z nagromadzeniem aldehydu octowego, które jest ponad 5-10 razy większe, niż w przypadku normalnego wypicia alkoholu i wiąże się z występowaniem szeregu bardzo nieprzyjemnych objawów takich jak:

  • Nudności i wymioty
  • Nasilone lęki
  • Tachykardia – przyspieszona akcja serca
  • Hiperwentylacja
  • Bóle w klatce piersiowej
  • Duszności
  • Zawroty głowy
  • Skoki ciśnienia
  • Kołatanie serca

W przypadku wystąpienia silnej reakcji disulfiramowej pacjent może doświadczyć ekstremalnie ciężkich powikłań takich jak: zawał serca, atak drgawek, wylew, paraliż wątroby, zapaść sercowo-naczyniową, depresję oddechową, utratę przytomności i śmierć. 

Na czym polega awersyjne działanie Esperalu?

Kiedy spożywamy alkohol doświadczamy przyjemnego uczucia rozluźnienia, uspokojenia i odurzenia. Stajemy się bardziej towarzyscy, odkładamy na bok nasze problemy. Nieprzyjemne skutki picia i kac odłożone są w czasie więc nie martwimy się nimi w trakcie trwania upojenia alkoholowego. 

W przypadku zaszycia się Esperalem uciążliwe symptomy pojawiają się niemal natychmiast, już w 10 minut po wypiciu alkoholu i utrzymują się przez kilkanaście godzin. Nawet najmniejsza dawka alkoholu sprawia, że osoba z wszywką alkoholową doświadcza zwielokrotnionego kaca i w obawie przed wystąpieniem negatywnych dolegliwości nie pije.

W ten sposób kreuje się awersja do alkoholu i zaczyna działać mechanizm odwrotny do tego, który skłaniał alkoholika do sięgnięcia po wysokoprocentowe napoje. Lęk przed występowaniem nieprzyjemnych konsekwencji picia powstrzymuje osobę z Esperalem do napicia się alkoholu. Wykorzystanie Esperalu w leczeniu alkoholizmu opiera się na zasadzie terapii awersyjnej czyli strachu przed spożywaniem alkoholu. 

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg implementacji Esperalu powinien odbywać się w specjalistycznym gabinecie chirurgicznym i może być wykonywany tylko przez lekarza. Esperal jest lekiem w formie tabletek, które są aplikowane podpowięziowo, najczęściej w pośladek. Implementacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20-30 minut. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest nazbyt uciążliwa dla pacjentów. Wiąże się z przyjmowaniem antybiotyku oraz unikaniem zakażenia rany pozabiegowej. Wszywka z Esperalu działa przez okres 10-12 miesięcy i po upływie tego czasu należy zgłosić się na kolejny zabieg. 

Czy podczas zaszycia Esperalem można spożywać lekkie alkohole?

Po wykonaniu wszywki z Esperalu kategorycznie nie można spożywać każdego rodzaju alkoholu, także wina i piwa. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leków zawierających alkohol takich jak: syrop na kaszel, niektóre preparaty na przeziębienie i grypę. 

Równie istotne jest unikanie produktów spożywczych i napojów, które mają w swoim składzie alkohol (kombucha, ocet, niektóre sosy i słodycze). 

Reakcję disulfiramową mogą także wywoływać niektóre środki dezynfekujące, perfumy, płyn do płukania ust czy lakier do włosów. 

Jakie są wady i zalety Esperalu?

Najważniejszą zaletą Esperalu jest niemożność przerwania kuracji z jego udziałem. Prawidłowo wykonany zabieg implementacji Esperalu uniemożliwia jego samodzielnie usunięcie. W związku z tym Esperal działa cały czas przez 24h/7 przez 12 miesięcy i jest dużo skuteczniejszy niż tabletki, których dawkę osoba uzależniona może pominąć w przypadku wystąpienia silnego głodu alkoholowego. Nasze doświadczenie pokazuje, że po przejściu kompleksowej detoksykacji po alkoholu zabieg wszywki alkoholowej jest dobrym rozwiązaniem na wytworzenie w sobie wstrętu do picia. Awersja i strach przed alkoholem pozwala na skuteczne podjęcie terapii odwykowej i uświadomienie sobie problemu jakim jest alkoholizm.

Wadą Esperalu jest to, że nie leczy on źródła choroby alkoholowej, a więc nie zmienia wzorców myślowych nie znajduje przyczyn, które przyczyniły się do nadmiernego picia, nie ukierunkowuje w jaki sposób radzić sobie z problemami i tak naprawdę nie zabija związku z alkoholem, a tylko na pewien czas go ucisza. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w trakcie podjęcia kuracji Esperalem rozpocząć kompleksową terapię w ośrodku leczenia uzależnień, podczas której pacjent uczy się jak żyć bez alkoholu i jakie korzyści są z tym związane. 

Jeżeli masz problem z alkoholem i zastanawiasz się nad podjęciem leczenia, nie wahaj się do nas zgłosić. W Zeus Rehab nasze drzwi są zawsze otwarte i czekamy, żeby pomóc Ci przezwyciężyć trudny nałóg jakim jest alkoholizm. Obiecujemy, że po przekroczeniu progu naszej ekskluzywnej rezydencji poczujesz bezpieczeństwo, a my pełni empatii i zrozumienia zapewnimy Ci pełną dyskrecję oraz kompleksową pomoc w walce z uzależnieniem.

Wyszukaj swoje pytania

CZY KTOŚ BLISKI PRZEGRYWA WALKę Z

UZALEŻNIENIEM?

SZUKASZ RZETELNEJ POMOCY LUB

WSPARCIA EKSPERTÓW?

Całodobowa Infolinia Pomocy

MAsz PYTANIA?

UDOSTĘPNIJ NASZ BLOG NA TWOICH SOCIAL MEDIA

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email