000000258902 - Nasz numer rejestracyjny w województwie mazowieckim

Czym jest skopolamina? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Skopolamina, znana również jako hioscyna, to organiczny związek chemiczny, który od dawna budzi zainteresowanie zarówno w medycynie, jak i kulturze popularnej. Pozyskiwana głównie z roślin z rodziny psiankowatych, takich jak bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) czy lulek czarny (Hyoscyamus niger), skopolamina odgrywa istotną rolę w medycynie współczesnej. Dla wielu ta nazwa może wydawać się obca, ale dla innych jest to lek niezbędny do codziennego funkcjonowania. Jakie zastosowanie ma ta substancja w medycynie i jak działa na nasz organizm? Zapraszamy do lektury!

Co to jest skopolamina?

Jak wspominaliśmy, skopolamina pozyskiwana może być z roślin z rodziny psiankowatych. Są one znane z zawartości licznych alkaloidów, w tym skopolaminy, atropiny i hioscyjaminy. Substancje te od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej, ale także miały swoje miejsce w historii jako składniki trucizn i mikstur halucynogennych. Współcześnie, skopolaminę otrzymuje się głównie w wyniku procesów syntetycznych, co zapewnia większą kontrolę nad jej czystością i stężeniem. Skopolamina to alkaloid tropanowy, który działa na centralny układ nerwowy, blokując działanie neuroprzekaźnika acetylocholiny. Dlatego już w 1952 roku stwierdzono, że można wykorzystać ją w leczeniu niektórych schorzeń i wprowadzono ją na rynek.

Zastosowanie skopolaminy w medycynie

W medycynie skopolamina ma szerokie zastosowanie i jest cenioną substancją. Wykorzystuje się ją często w formie bromowodorku lub butylobromku, które łatwiej rozpuścić i podać pacjentom na przykład doustnie. Istotne zastosowanie skopolaminy to:

  • Zapobieganie skurczom: Jej zadaniem jest między innymi zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, wykorzystuje się ją do łagodzenia schorzeń przewodu pokarmowego. Podawana jest w zespole jelita drażliwego, zapaleniu lub owrzodzeniu żołądka. Używa się jej również do leczenia dróg żółciowych, czy dróg moczowo-płciowych. Łagodzi objawy kolki wątrobowej, nerkowej, ale też bolesne miesiączkowanie.
  •  Łagodzenie stanów zapalnych błony naczyniowej oka, tęczówki: Skopolamina może rozszerzać źrenice tak jak atropina i tak jak ona paraliżować niektóre mięśnie oka co zmniejsza napięcie w gałce ocznej,
  • Substancja ta używana jest po zabiegach operacyjnych, diagnostyce radiologicznej oraz podczas leczenia nowotworów (przy chemioterapii).
  • Wykorzystywana jest też jako lek przeciwwymiotny, szczególnie w profilaktyce i leczeniu choroby lokomocyjnej (choroby morskiej). Pobudza receptory odpowiedzialne za orientację przestrzenną oraz utrzymanie równowagi ciała.

Skopolamina lek i skopolamina „oddech diabła”

Skopolamina zyskała uznanie w świecie medycyny. Warto jednak pamiętać, że jest też jednym ze znanych związków halucynogennych. Dlatego jak każdy lek przyjmowana w nieodpowiednich dawkach może wywołać skutki uboczne, przez co zyskała niechlubne miano „oddechu diabła”. Przyjmowana w dużych ilościach może wywoływać amnezję, dezorientację, bóle głowy czy zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni. Należy więc przyjmować ją wyłącznie pod okiem doświadczonego lekarza, przestrzegając przepisanych dawek i czasu leczenia. Stosując się do tych zaleceń, pacjent może bezpiecznie stosować tę substancję i cieszyć się z korzystnego jej wpływu na organizm.

Skopolamina i leczenie uzależnień

Interesującym aspektem wykorzystania skopolaminy jest jej rola w terapii uzależnień. Badania wykazały, że może ona odgrywać rolę w leczeniu uzależnienia od alkoholu oraz niektórych narkotyków np. kokainy. Mimo że mechanizmy działania skopolaminy w tym kontekście są nadal badane, uważa się, że jej wpływ na system cholinergiczny mózgu może przyczyniać się do zmniejszenia pragnienia substancji uzależniających.

Podsumowanie

Skopolamina to związek o fascynujących właściwościach i szerokim zastosowaniu medycznym. Od dawnych czasów, od magicznych i tajemniczych praktyk do współczesnych, wysoko zaawansowanych zastosowań w medycynie, substancja ta pozostaje istotnym elementem farmakoterapii, świadcząc o ciągłym rozwoju nauki i technologii. Jest to związek, który jest też coraz chętniej wykorzystywany w terapii uzależnień. Leczenie narkomanii czy alkoholizmu z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć medycyny może przynieść spektakularne efekty. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z profesjonalnej pomocy, takiej jak ośrodek terapii uzależnień.

Wyszukaj swoje pytania

CZY KTOŚ BLISKI PRZEGRYWA WALKę Z

UZALEŻNIENIEM?

SZUKASZ RZETELNEJ POMOCY LUB

WSPARCIA EKSPERTÓW?

Całodobowa Infolinia Pomocy

MAsz PYTANIA?

UDOSTĘPNIJ NASZ BLOG NA TWOICH SOCIAL MEDIA

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email