Leczenie Uzależnienia Od Mediów Społecznościowych

Pozwól nam zaopiekować się Tobą!

OsIĄGNIJ TRZEżWE ZYCIE

uzaleznienie od Mediów społecznościo
wych

Facebook, Instagram, Tik Tok, Twitter, YouTube – to aplikacje, które zostały stworzone do tego, abyśmy cały czas pozostawali w kontakcie z innymi ludźmi. Dzięki nim w mgnieniu oka wiemy co słychać u naszych znajomych, możemy podzielić się ważnymi oraz mniej istotnymi chwilami z innymi, wymienić poglądy na różne tematy, a także nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie. Media społecznościowe w swoim założeniu miały być sposobem na ułatwienie i poprawę relacji interpersonalnych, ale wraz z ich ekspansją przekształciły się w pełnowymiarowe hobby dla ludzi z całego świata i w każdej grupie wiekowej.
Korzystanie z mediów społecznościowych nie jest niczym złym, jednak w ostatnich latach coraz częściej obserwuje się rosnącą liczbę osób, które kompulsywnie udzielają się w Internecie. Ich życie jest pochłonięte światem wirtualnym oraz toczy się za pośrednictwem różnego rodzaju portali. Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z rozwojem uzależnienia, którego konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe dla zdrowia psychofizycznego oraz mocno odbić się na jakości życia.

Czym jest uzależnienie od mediów społecznościowych?

Uzależnienie od mediów społecznościowych to rodzaj zaburzenia behawioralnego, który charakteryzuje się nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych, napędzającą się niekontrolowaną potrzebą logowania do nich, sprawdzania powiadomień, kompulsywnym użytkowaniem mediów społecznościowych oraz poświęcaniem im tyle czasu, że upośledza to inne sfery życia. Uzależnienie od mediów społecznościowych jest nowym zjawiskiem, ponieważ portale społecznościowe istnieją od kilku dziesięcioleci.

Czym jest pętla dopaminowa?

Kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do zależności psychofizycznej, ponieważ związane jest z uruchamianiem układu nagrody w mózgu do uwolnienia dopaminy – neuroprzekaźnika, który odpowiedzialny jest za odczuwanie emocji i motywację do działania. Dopamina uwalniana jest podczas jedzenia, gier hazardowych, seksu czy korzystania ze smartfonów. Kiedy otrzymujemy polubienie, wiadomość prywatną czy komentarz, albo scrollujemy zdjęcia i krótkie filmiki w mediach społecznościowych nasz mózg otrzymuje duży dopływ dopaminy, który wiąże się z wywołaniem euforyzującego przyjemnego uczucia. To właśnie ten proces sprawia, że stajemy się podatni na uzależnienie od mediów społecznościowych.
Poczucie winy, które występuje po nadmiernym użytkowaniu portali społecznościowych sprawia, że obserwujemy znaczne obniżenie nastroju i przygnębienie, które może zostać szybko zniwelowane poprzez podwojenie czasu spędzanego przed smartfonem. Aby zwiększyć dopływ dopaminy coraz intensywniej przeglądamy aplikacje i potrzebujemy coraz więcej bodźców w postaci lajków, retweetów, emotikonów, nowych treści, żeby poczuć ulgę i uruchomić układ nagrody. Właśnie taki związek przyczynowo-skutkowy, opierający na motywacji, nagrodzie i wzmocnieniu sprawia, że możemy wpaść pętle dopaminową i coraz mocniej angażować się w aktywność w mediach społecznościowych.
Young couple in gadget dependency disorder

Jak objawia się uzależnienie od mediów społecznościowych?

Korzystanie z mediów społecznościowych jest nawykiem każdego z nas. Nie ma nic złego w ich użytkowaniu, dopóki nie będzie to znacząco determinować naszego codziennego funkcjonowania. Sygnałem ostrzegawczym wystąpienia uzależnienia od mediów społecznościowych jest występowanie poniższych objawów:

Z czym wiąże się nadmierne użytkowanie mediów społecznościowych i efekt FOMO?

Kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z występowaniem negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i mentalnego. Obserwuje się, że osoby nadmiernie przebywające w portalach społecznościowych wykazują dużo większą podatność na występowanie lęków, depresji, a także myśli samobójczych.
Jest to ściśle powiązane z występowaniem efektu FOMO (ang. ‘fear of missing out’), które oznacza ‘lęk przed wypadnięciem z obiegu’. FOMO jest reakcją emocjonalną, która charakteryzuje się przekonaniem, iż życie innych ludzi jest lepsze, bardziej satysfakcjonujące, a także przeświadczeniem, że omija nas coś bardzo ważnego jeżeli nie będziemy obecni w mediach społecznościowych.
FOMO objawia się, kiedy porównujemy swoje „zwyczajne” życie z wyidealizowanym światem, który kreują inni użytkownicy aplikacji internetowych. Widząc bogatych, pięknych, świetnie bawiących się ludzi, którzy zdają się nie posiadać żadnych trosk życia doczesnego, zaczynamy czuć się osamotnieni i spada nasze poczucie własnej wartości. Zaczynamy nie odczuwać radości z życia i każdy nawet największy nasz sukces zdaje się być błahy wobec spektakularnych osiągnięć innych osób.
Niezadowolenie i niepokój, które wywołuje FOMO wiążą się z nieustanną potrzebą monitorowania mediów społecznościowych poprzez spotęgowanie strachu przed tym, że ominie nas jakaś bardzo ważna informacja. Cechuje się to częstym, nerwowym zerkaniem w stronę telefonu, obsesyjnym sprawdzaniem powiadomień w mediach społecznościowych, aby tylko móc udostępniać nowe informacje innym użytkownikom. W ten sposób tworzy się błędne koło, w którym ludzie są nieszczęśliwi z powodu obserwowania lepszego życia innych i narastającą potrzebą bycia obecnym w aplikacjach internetowych. W związku z tym media społecznościową są równocześnie przyczyną i skutkiem występowania FOMO.
Nadużywanie mediów społecznościowych wpływa także na naszą samoocenę. Kobiety szczególnie mają tendencję do porównywania swojego wyglądu zewnętrznego z innymi użytkowniczkami mediów społecznościowych. Wzmożona ekspozycja w aplikacjach internetowych sprawia, że coraz więcej osób jest niezadowolonych ze swojego ciała i znacznie ogranicza jedzenie pomimo posiadania zdrowej sylwetki. Może to prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń odżywiania oraz nasilać choroby natury mentalnej.
Ponadto kompulsywne używanie mediów społecznościowych znacząco pogarsza relacje w świecie rzeczywistym. Chociaż założeniem portali społecznościowych było ułatwienie kontaktu między bliskimi oraz pozostawienie ich w stałej łączności, to właśnie przez media społecznościowe możemy czuć się bardziej osamotnieni niż kiedykolwiek wcześniej. Rozmowy w cztery oczy zastępowane są przez konwersacje w aplikacjach. Zwyczajne wyjście na kawę zamieniane jest na lajkowanie i komentowanie zdjęć. Życie pełnią życia wśród ludzi substytuuje udostępnianie i przeglądanie treści. Wskutek tego uzależnienie od mediów społecznościowych skupia większą uwagę na smartfonie i aplikacjach, a nie na otoczeniu i ludziach, którzy są obok nas.

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z naszym zespołem, aby uzyskać poufną konsultację dla siebie lub bliskiej osoby.

Leczenie uzależnienia od mediów społecznościowych w Zeus Rehab

Określenie czy jesteś uzależniony od mediów społecznościowych może wydawać Ci się trudne, ponieważ korzystanie z technologii jest powszechne w dzisiejszych czasach. Istnieje cienka granica w określeniu czy jest się uzależnionym od mediów społecznościowych czy przebywanie w sieci jeszcze mieści się w granicach normy. Pierwszym krokiem zawsze jest uświadomienie sobie problemu i podjęcie próby, aby zwalczyć nałóg, który znacznie determinuje i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie.
W Zeus Rehab oferujemy specjalistyczne, zindywidualizowane i luksusowe programy leczenia dla osób uzależnionych od mediów społecznościowych. Uważamy, że kompulsywne korzystanie z sieci jest tak samo szkodliwe dla zdrowia i życia jak nałogi od substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki. Nigdy nie osądzamy Twojego problemu i zawsze dokładamy najszczerszych starań, aby leczenie w naszej klinice zakończyło się poprawą jakości Twojego życia i relacji z najbliższymi.
Terapia uzależnienia od mediów społecznościowych ma na celu wdrożenie zdrowych praktyk korzystania z sieci. Kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych znacznie różni się od innych nałogów, ponieważ nie możemy na stałe wyeliminować uzależniającego bodźca czyli Internetu. Naszym zadaniem jest podjęcie kroków, żeby pomóc Ci rozpoznawać patologiczne zachowania związane z nadmiernym użytkowaniem smartfona. Postaramy się zacząć od podstaw i znaleźć motywy, które mają związek z Twoim uzależnieniem. Być może przyczyną Twojego problemu z kompulsywnym używaniem mediów społecznościowych jest nieśmiałość, brak poczucia własnej wartości i pewności siebie? A może cierpisz na lęki i depresję, a ucieczka w świat wirtualny pozwala Ci odnaleźć ukojenie? Czy odczuwasz brak akceptacji i uwagi ze strony najbliższych? W Zeus Rehab zadbamy w pierwszej kolejności o zapewnienie Ci wsparcia emocjonalnego i postaramy się wyeliminować aspekty, które wpłynęły na rozwój nałogu u Ciebie. Naprawimy relacje z najbliższymi i przywrócimy chęci do życia w realnym świecie. Nauczymy Cię racjonalnego korzystania z zasobów Internetu. Podejdziemy do Ciebie holistycznie – będziemy leczyć całego Ciebie, Twój umysł, ciało i duszę.
Leczenie uzależnienia od mediów społecznościowych w Zeus Rehab przeprowadzane jest w oparciu o spersonalizowany i kompleksowy plan terapeutyczny. Wysoce doświadczeni i pełni współczucia lekarze, psychiatrzy, psycholodzy i terapeuci są gotowi, aby przeprowadzić Cię przez trudną drogę do pokonania kompulsywnego używania mediów społecznościowych. Cechuje nas empatia, zrozumienie i nieopisana dyskrecja. Leczenie odbywa się w zaciszu naszej luksusowej rezydencji, pięknym i malowniczym otoczeniu i 5* standardzie.
Nasz niezrównany zespół ekspertów zadba o trwałe rozwiązanie, które na zawsze odmienią Twoje życie i sprawią, że zaczniesz z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pamiętaj, że możesz nauczyć się zdrowej relacji z mediami społecznościowymi i zacząć cieszyć się życiem tu i teraz, w realnym świecie.
360-stopniowa ocena stanu zdrowia:
360-stopniowe leczenie seksoholizmu

Zgodnie z indywidualnym planem leczenia rozkład zajęć terapeutycznych opracowujemy w oparciu o:

  • Psychiatria i psychoterapia

W czasie terapii cały czas zostajesz pod kontrolą lekarza psychiatry. Oprócz tego nieustannie dostajesz wsparcie certyfikowanego psychoterapeuty, który zadba o Twój dobrostan emocjonalny. 

  • Nadzór lekarski

Wykwalifikowany lekarz i zespół pielęgniarski zadbają o kompleksową ocenę Twojego stanu zdrowia. W razie potrzeb zaplanują niezbędne badania laboratoryjne, zdiagnozują i wykluczą choroby współtowarzyszące uzależnieniu. 

  • Ocena stopnia uzależnienia i stanu zdrowia

W zależności od etapu, w którym się znajdujesz na swojej drodze ku wyzdrowieniu będzie zależeć czas trwania oraz generalny trzon Twojej terapii.

  • 360-stopniowa terapia

Leczymy kompleksowo Twój umysł, ciało i duszę. Dlatego podczas terapii skupimy się nie tylko na rozmowie i poznaniu Ciebie, ale podejdziemy holistycznie do całego procesu leczenia. W związku z tym w razie możliwości wdrożymy terapie uzupełniające takie jak: joga, masaż, akupunktura, medytacja, zabiegi pielęgnacyjne, wlewy witaminowe.

  • 5* luksus

Wiemy, że aby terapia przebiegła pomyślnie musi kojarzyć się z przyjemnością. Właśnie dlatego zapraszamy Cię do naszej rezydencji, w której poczujesz się niezwykle bezpiecznie i komfortowo, a nasza kadra zadba o Twój spokój i dyskrecję.

CECHUJEMY SIĘ EMPATIĄ, ZROZUMIENIEM I NIEOPISANĄ DYSKRECJĄ

Zapraszamy Cię do naszej rezydencji, w której poczujesz się niezwykle bezpiecznie i komfortowo, a nasza kadra zadba o Twój spokój i anonimowość.