000000258902 - Nasz numer rejestracyjny w województwie mazowieckim

Czym jest i jak działa ayahuasca?

Ceremonia ayahuasca to tradycyjny rytuał głęboko zakorzeniony w kulturach rdzennych ludów Amazonii, wykorzystujący napar ayahuasca jako środek do osiągania zmienionych stanów świadomości. Ceremonie te są prowadzone zazwyczaj przez doświadczonych szamanów lub przewodnika duchowego i mają charakter religijny, lub duchowy. Ayahuasca jest substancją, która w tego typu obrzędach i rytuałach stosowana jest od wieków. Skąd pochodzi? Jak dokładnie działa? Zapraszamy do lektury! 

Czym jest ayahuasca?

W języku plemienia keczua żyjącego w Andach, którego szamani wykorzystują ayahuasca do wprowadzenia się w trans oraz do leczenia chorych, oznacza „pnącze dusz”. Jest to wywar z mieszanki różnych gatunków roślin, na przykład: krzewu Psychotria virdis (liście zawierają DMT, czyli dimetylotryptaminę) oraz pnącza Banisteriopsis caapi (łodygi zawierają inhibitory MAO, pozwalające na aktywację DMT w organizmie). Rośliny przed użyciem są myte i gniecione, co ma wpływać na wydobycie jak największej ilości związków chemicznych. Przygotowane składniki gotuje się, a następnie kilka razy odcedza, aby uzyskać skoncentrowaną, pozbawioną zanieczyszczeń ciecz.

Rytuał ma wywołać trans przypominający marzenia senne lub medytacje, ale ma też wspomóc leczenie. Celem jest oderwanie się od rzeczywistości i połączenie z duchami, które mają wskazać drogę i odpowiedzieć na pytania uczestników ceremonii. Osoba, która wypiła napar, widzi kolorowe iluzje, obrazy, wizje. Użytkownicy wierzą, że odkrywa się w ten sposób uroki rzucone na chorego, które mogą być przyczyną jego dolegliwości. Jeśli celem jest jego uzdrowienie, napój spożywa chory i szaman jednocześnie. Gdy seans zorganizowany jest do przepowiadania przyszłości, jasnowidzenia, wypija go tylko szaman. Ceremonia ayahuasca jest traktowana jako czerpanie z mistycznego źródła wiedzy.

Ayahuasca – działanie na organizm człowieka

Występujące w napoju substancje zmieniają świadomość i percepcję, zmieniają odczuwanie emocji i bodźców zewnętrznych. Po wypiciu napoju można spodziewać się dużej euforii. Ayahuasca działa na ludzki organizm na wiele sposobów. Oprócz intensywnych wizji użytkownicy często doświadczają głębokiej introspekcji. Ta analiza własnego życia i przekonań może prowadzić do znaczących wewnętrznych zmian i często jest opisywana jako terapeutyczna.

Korzyści płynące ze stosowania ayahuasca

Badacze zajmujący się badaniem wpływu tej substancji na ludzki organizm zauważyli wiele korzyści wynikających ze stosowania ayahuasca. Ponieważ działa ona przede wszystkim na układ neurologiczny, naukowcy doszli do wniosku, że związki występujące w napoju mogą regenerować tkanki mózgu. W czasopiśmie naukowym „Frontiers in Neuroscience” w 2016 roku pojawił się artykuł podsumowujący badania, w których stwierdzono, że DMT pobudza białko regulujące produkcję związków chroniących szare komórki. W 2017 roku w „Journal of Psychoactive Drugs” dowodzono tezy, że harmina występująca w naparze wzmacnia pamięć i ma właściwości przeciwzapalne. Ayahuasca pozytywnie wpływała też na koncentrację i samopoczucie, może być też niezwykle pomocna w leczeniu depresji. Pojawiły się też badania sugerujące, że napar może pomóc w leczeniu uzależnień od alkoholu czy kokainy (Current Drug Abuse Reviews, 2013 r.).

Wiele osób po zażyciu substancji wspomina też przeżycia duchowe i mistyczne, w tym poczucie jedności z wszechświatem, wgląd w osobiste życie i zrozumienie głębszych prawd. Użytkownicy często zgłaszają, że doświadczenia z tą substancją przyczyniły się do zwiększenia ich samoświadomości, zrozumienia swoich zachowań i relacji z innymi. Ludzie często relacjonują też zwiększone poczucie współczucia i empatii wobec innych, a także głębsze połączenie z naturą i otoczeniem. W związku z tak szerokim wpływem na organizm i psychikę człowieka substancja ta bywa coraz częściej stosowana w terapiach psychologicznych i psychoterapeutycznych.

Podsumowanie

Ayahuasca jest częścią zakorzenionego w kulturze rdzennych ludów rytuału, wykorzystywaną jako środek do zmiany percepcji i świadomości. Świat nauki coraz wyraźniej docenia jej zbawienny wpływ na leczenie niektórych uzależnień. Zauważa też korzyści, jakie zaobserwowano u osób z depresją, które przyjmowały kontrolowaną dawkę tej substancji. Przez to staje się ona cennym dodatkiem do leczenia alkoholizmu czy terapii psychologicznych. Zastanawiasz się, gdzie możesz skorzystać z tak innowacyjnego podejścia do wyjścia z nałogu? Interesuje Cię leczenie alkoholizmu sprawdzonymi i skutecznymi metodami? Odwiedź nasz ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu, narkotyków, leków i skorzystaj z wiedzy naszych lekarzy specjalistów.

Wyszukaj swoje pytania

CZY KTOŚ BLISKI PRZEGRYWA WALKę Z

UZALEŻNIENIEM?

SZUKASZ RZETELNEJ POMOCY LUB

WSPARCIA EKSPERTÓW?

Całodobowa Infolinia Pomocy

MAsz PYTANIA?

UDOSTĘPNIJ NASZ BLOG NA TWOICH SOCIAL MEDIA

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email