W walce z uzależnieniami stosowane są coraz to nowe środki. Jednym z nich jest ibogaina – co to jest dokładnie za substancja? Charakterystyczne dla niej są jej silne właściwości psychoaktywne, które przyciągnęły uwagę świata zachodniego w XX wieku. Zainteresowali się nią również specjaliści zajmujący się problemem uzależnień. Naukowcy dość szybko odkryli zdolność tego związku do redukcji lub całkowitego usunięcia symptomów związanych z odstawieniem substancji uzależniających: narkotyków czy etanolu.
Najważniejsze informacje o ibogainie
Już dawne plemiona miały świadomość korzystnego wpływu tej substancji na organizm człowieka, gdyż tradycyjnie ibogaina wykorzystywana była jako środek leczniczy. W kulturach afrykańskich uznawano ją też za przydatną do głębokiej introspekcji i uzdrawiania duchowego. Stosowana była w ceremoniach przejścia, pomagając uczestnikom w odnalezieniu wewnętrznej mądrości i rozwiązaniu problemów emocjonalnych czy duchowych.
Ibogaina jest to alkaloid pozyskiwany z afrykańskiego krzewu Tabernanthe iboga. Od wieków używany w tradycyjnych rytuałach i praktykach medycznych plemion Afryki Zachodniej, skutecznie oddziałuje na różne receptory mózgowe, w tym odczuwanie przyjemności. Co to znaczy dla nas?
Ibogaina – działanie na organizm człowieka
Ibogaina działa na organizm ludzki w sposób wielowymiarowy. Oprócz intensywnych doświadczeń zmieniających percepcję rzeczywistości, substancja ta wykazuje silne właściwości regenerujące neurony oraz poprawiające ogólne funkcjonowanie mózgu. Dlatego związek ten jest też analizowany w kontekście leczenia chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson. Szczególnie doceniane są jednak jej zdolności do zmniejszania objawów uzależnienia od różnych substancji, co może przyczyniać się do jej potencjalnej skuteczności w leczeniu uzależnień. Ibogaina stymuluje wydzielanie neurotrofin, co sprzyja regeneracji i tworzeniu nowych połączeń neuronowych.
Badania kliniczne prowadzone przez amerykańskich i angielskich naukowców od lat 90-tych ubiegłego wieku, udowodniły, że już pojedyncza dawka ibogainy powoduje zanik symptomów związanych z odstawieniem narkotyków lub alkoholu. Co więcej, uzależniona osoba jest od nich wolna nawet do kilku dni lub tygodni. Osoba, która zażyła większą dawkę substancji przechodzi zazwyczaj przez dwie fazy. Podczas pierwszej trwającej do 6 godzin pojawiają się wizje i zmiana percepcji: kolorów, kształtów, towarzyszy temu uczucie euforii. W kolejnej obserwuje się poprawę nastroju, zrelaksowanie i chęć zrozumienia otaczających zjawisk.
Ibogaina – alkoholizm, narkomania i uzależnienie od leków
Substancja ta oddziałuje na wytwarzanie serotoniny i dopaminy, zmienia więc nastrój i zachowanie osoby, która ją zażyła, co jest istotne w kontekście leczenia uzależnień. Ważny jest jej potencjał w odbudowie struktur mózgowych i wzmacnianiu zdolności adaptacyjnych mózgu. To z kolei może pomóc osobom uzależnionym w radzeniu sobie z przyczynami nałogu. Retrospekcja, która towarzyszy przyjmowaniu tego związku pomocna jest z kolei w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych leżących u podłoża uzależnień. To cenne wnioski, które dowodzą, że jest to substancja, która może skutecznie wspierać proces leczenia i detoksykacji pacjentów. Dlatego też leczenie ibogainą w Polsce to opcja, która budzi coraz większe zainteresowanie wielu specjalistów zajmujących się problemami z uzależnieniami.
Podsumowanie
Ibogaina posiada znaczący potencjał terapeutyczny, który może zmienić sposób leczenia uzależnień i innych zaburzeń psychicznych. Rozmaite badania kliniczne przeprowadzone przez naukowców na całym świecie wskazują na potencjalną skuteczność ibogainy w leczeniu najczęściej występujących rodzajów uzależnień, zwłaszcza od opiatów i alkoholu. Mechanizmy działania tego związku mogą zmniejszać pragnienie zażywania tego typu substancji. Jeśli zauważyłeś/łaś u siebie objawy uzależnienia od leków czy alkoholu, warto zacząć działać odpowiednio wcześnie.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Zeus Detox Rehab & SPA to miejsce, gdzie każda osoba zmagająca się z problemem nadmiernego spożycia leków, alkoholu czy narkotyków otrzyma profesjonalną pomoc. Leczenie alkoholizmu oraz leczenie narkomanii, a także innych uzależnień, prowadzone jest z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć medycyny, wiedzy i doświadczenia lekarzy oraz psychoterapeutów.