000000258902 - Nasz numer rejestracyjny w województwie mazowieckim

Jak działają sterydy?

Zastanawiasz się, jak działają sterydy i jaki mają wpływ na organizm? Współczesny świat medycyny i sportu nie może istnieć bez pewnych substancji, które pomagają budować masę mięśniową, redukować tkankę tłuszczową i przyspieszać procesy regeneracyjne organizmu. Jednymi z najbardziej znanych – ale i kontrowersyjnych – środków są sterydy. W tym artykule przyjrzymy się im dokładniej, odpowiadając na pytanie, czym są i jaki wpływ na nasz organizm ma ich przyjmowanie.

Co to są sterydy i jak działają?

Leki sterydowe to leki stosowane często w leczeniu wielu chorób np. astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, tocznia rumieniowatego czy dny moczanowej, a także do leczenia schorzeń układu krwionośnego, endokrynnego czy kostno-szkieletowego. Eliminują one stany zapalne, przyspieszając regenerację organizmu. Są to pochodne substancji, które występują naturalnie w organizmie ludzkim, na przykład są produkowane przez korę nadnercza (kortykosteron). Można je przyjmować w różnej postaci: tabletek, wziewów lub zastrzyków. Jak działają sterydy wziewne? Sterydy wziewne to grupa leków stosowanych głównie w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Działają lokalnie, zmniejszając stan zapalny i obrzęk w drogach oddechowych, co ułatwia oddychanie. Sterydy to jednak nie tylko leki powstające na bazie kortykosteroidów, ale również sterydy anaboliczne, czyli syntetyczne pochodne testosteronu, głównego męskiego hormonu płciowego. Są stosowane często przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej i siły, a także poprawienia wydolności krążeniowo-oddechowej. Popularne są wśród sportowców zajmujących się kulturystyką, ale również innymi dziedzinami sportu (lekkoatletyka, kolarstwo, piłka nożna, pływanie), gdzie sukces zależy od wydajności organizmu.

Sterydy: skutki uboczne

Pomimo licznych korzyści, leki sterydowe mają skutki uboczne, których wystąpienie i natężenie zależy w dużej mierze od dawki i rodzaju przyjmowanych sterydów. Mogą one obejmować: problemy z wątrobą, zmiany w poziomie cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia hormonalne, problemy ze snem, wtórną niewydolność nadnerczy, zakrzepicę, łysienie czy problemy z trądzikiem. Z kolei sterydy anaboliczne w przypadku mężczyzn mogą powodować zmniejszoną produkcję plemników, kurczenie jąder, bezpłodność i ginekomastię. U kobiet mogą pojawić się zwiększenie owłosienia ciała, zmniejszenie rozmiaru piersi, zwiotczała skóra, nieregularne miesiączki i zmiany w głosie. Przyjmujące je osoby mogą również narzekać na bolesne skurcze, które są efektem zatrzymania w ciele wody. Zażywanie anabolików może wpływać też na zwiększoną agresję oraz pojawienie się huśtawki nastrojów. Co więcej, częste ich przyjmowanie powoduje przyzwyczajenie się organizmu do ich działania i w efekcie pogorszenie wyglądu ciała, które domaga się coraz większych dawek substancji.

Uzależnienie od sterydów

Choć sterydy nie wywołują klasycznego uzależnienia psychicznego, jak np. alkohol czy narkotyki, stosowanie sterydów, szczególnie anabolicznych może prowadzić do uzależnienia behawioralnego. Osoby je używające mogą doświadczać silnej potrzeby kontynuacji ich przyjmowania, mimo świadomości negatywnych skutków zdrowotnych, co wynika z pragnienia utrzymania wyników treningowych lub poprawy wyglądu.

Wspieranie osób uzależnionych od sterydów

Ważne jest, aby osoby doświadczające problemów związanych z nadużywaniem sterydów miały dostęp do profesjonalnej pomocy. Ośrodek leczenia uzależnień oferuje wsparcie i terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb, a specjalistyczne programy, takie jak detoks lekowy, mogą być pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Podsumowanie

Stosowanie sterydów to decyzja, która nie powinna być podejmowana lekkomyślnie. Należy zawsze kierować się zasadami odpowiedzialnego ich używania, a w przypadku korzystania z nich w procesie leczenia konsultować dawki leków z lekarzem. Warto mieć świadomość potencjalnych konsekwencji zdrowotnych każdych przyjmowanych przez nas preparatów. Sterydy i ich skutki uboczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Problemem może okazać się również uzależnienie od sterydów anabolicznych i osiąganych dzięki nim efektów w sporcie. W takiej sytuacji istotne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy. Ośrodki leczenia uzależnień oferują kompleksową opiekę oraz specjalistyczne wsparcie, które mogą pomóc w powrocie do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wyszukaj swoje pytania

CZY KTOŚ BLISKI PRZEGRYWA WALKę Z

UZALEŻNIENIEM?

SZUKASZ RZETELNEJ POMOCY LUB

WSPARCIA EKSPERTÓW?

Całodobowa Infolinia Pomocy

MAsz PYTANIA?

UDOSTĘPNIJ NASZ BLOG NA TWOICH SOCIAL MEDIA

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email