000000258902 - Nasz numer rejestracyjny w województwie mazowieckim

Lekomania w Polsce – objawy uzależnienia od leków

Czy wiesz, jak wielkim zagrożeniem jest lekomania? Objawy tego zjawiska mogą być mylące, gdyż uzależnieni często ukrywają swoje dolegliwości. Nadmierne przyjmowanie leków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do śmierci. Co jeszcze wiemy o tym uzależnieniu?

Lekomania – objawy i leczenie

Przyjmowanie przez dłuższy czas medykamentów w nadmiernej ilości rozpoznawalne jest już jako nałóg. Dotyczyć to może różnych leków – zarówno tych na receptę, jak i powszechnie dostępnych preparatów. Najczęściej mamy do czynienia z nadużywaniem leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Zdarzają się także przypadki uzależnienia od leków nasennych, uspokajających, a także hormonalnych lub wywołujących biegunkę.

Wiemy już, na czym polega lekomania. Objawy uzależnienia zależą przede wszystkim od leków, jakie zażywa osoba borykająca się z tym nałogiem. Niezmienny jest jednak silny przymus zażywania leku w coraz większych ilościach, co przekłada się również na wzrost tolerancji na dany medykament. W takiej sytuacji często dochodzi do przekraczania zalecanych dawek oraz pojawiania się skutków ubocznych. 

Nieprzyjęcie leku oznacza spadek nastroju, a optymalizacja samopoczucia możliwa jest dopiero po spożyciu określonej dawki. Osoby zmagające się z lekomanią często w ogóle tracą kontrolę nad ilością przyjmowanych tabletek bądź leku w innych formach; zdarza się także, że coraz częściej odwiedzają placówki medyczne, by uzyskać receptę na pożądany lek. Nieudane próby odstawienia leku, prawie na pewno oznaczają silne uzależnienie od tej substancji. Taka sytuacja wymaga wdrożenia natychmiastowego leczenia – w przeciwnym razie konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Lekomania – skutki przyjmowania zbyt dużej ilości leków

Powszechnie wiadomo, że długotrwałe przyjmowanie leków może prowadzić do problemów zdrowotnych. Podobnie jest w przypadku przekraczania zalecanej dawki bądź samodzielnego przedłużania leczenia danym specyfikiem. Lekomania to uzależnienie psychiczne i fizyczne – niedostarczenie do organizmu określonej dawki substancji może więc powodować objawy zespołu abstynencyjnego. Zazwyczaj składa się on na złe samopoczucie, niepokój, drażliwość, lęk, osłabienie pamięci, a nawet halucynacje. To jednak nie koniec problemów. Nadmierne przyjmowanie leków – zwłaszcza przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, to prosta droga do wrzodów żołądka, zaburzenia pracy nerek, wątroby, a nawet ośrodkowego układu nerwowego. Aby uniknąć tego typu niepożądanych sytuacji, które mogą zaważyć nie tylko na zdrowiu, ale również życiu osoby uzależnionej, należy niezwłocznie wdrożyć leczenie lekomanii

Leczenie lekomanii – Zeus Detox Rehab & SPA

Jak leczyć lekomanię? Najlepiej zgłosić się do specjalistów. Zeus Detox Rehab & SPA to ośrodek leczenia uzależnień, który proponuje pacjentom między innymi leczenie lekomanii. Detoks lekowy obejmuje serię zabiegów w luksusowych, a także dyskretnych warunkach, które zapewniają pełen komfort każdej osobie, która poddaje się u nas leczeniu. Naszym celem jest to, by każdy pacjent mógł wrócić do pełni życia bez dodatkowego utrudnienia, jakim jest przecież nałóg. Każdy nasz gość może liczyć na spersonalizowany plan leczenia. Bierzemy pod uwagę indywidualne diety, szczegółowy wywiad lekarski, wyniki badań, jak również całkowitą analizę stanu zdrowia. Nasz ośrodek leczenia lekomanii oraz innych nałogów zapewni Ci profesjonalną pomoc, dzięki czemu wygrasz z nałogiem i szybko staniesz na nogi. Zapraszamy!

Wyszukaj swoje pytania

CZY KTOŚ BLISKI PRZEGRYWA WALKę Z

UZALEŻNIENIEM?

SZUKASZ RZETELNEJ POMOCY LUB

WSPARCIA EKSPERTÓW?

Całodobowa Infolinia Pomocy

MAsz PYTANIA?

UDOSTĘPNIJ NASZ BLOG NA TWOICH SOCIAL MEDIA

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email